خانه امن آتنا

خانه امن آتنا


خانه امن آتنا از مهرماه 96 پذیرای دو گروه از مراجعان بوده است. گروه اول زنانی هستند که از سوی همسران‌شان که غالباً مصرف کننده مواد یا دارای مشکلات روحی و روانی اند، مورد خشونت واقع شده‌اند. برخی از آنها با فرزندانشان به خانه امن آتنا مراجعه می‌کنند. در خانه امن روند درمانی همسران آنها همچون ترک اعتیاد، روان درمانی و زوج درمانی پیگیری می‌شود. خوشبختانه بیشتر خانواده‌ها با انجام این اقدامات به زندگی خود بازگشته و عده اندکی ناگزیر می‌شوند تا با توانمندسازی و اشتغال بطور مستقل به زندگی خود ادامه دهند. گروه دوم زنانی هستند که همسرشان فوت کرده یا قبلاً طلاق گرفته‌اند و امکان تامین هزینه سرپناه برای‌شان وجود نداشته و به آتنا مراجعه کرده‌اند تا توانمندی‌های لازم را کسب کنند و مستقل شوند.


مراجعان خانه امن از کجا آمده اند:

مراجعان از مراکز مختلف دولتی (دفتر حمایت از زنان و کودکان دادگستری، بهزیستی، دادگاه خانواده، مرکز مراقبت های بعد از خروج و کانون اصلاح و تربیت) و غیر دولتی (سمن‌ها و خیریه ها و مددکاران اجتماعی) و یا به صورت شخصی به موسسه آتنا مراجعه نموده‌اند. 


نحوه پذیرش و توانمندسازی:

پس از مصاحبه مددکاری و انجام بررسی‌های لازم مانند گفتگو با معرف، بررسی پرونده ارسالی از مراکز معرفی شده، گفتگو با همسر، گفتگو با افراد خانواده و بستگان نزدیک و دور، در صورت نیاز و امکان بازدید منزل و ... آنها در صورت تشخیص کمیته مددکاری اجتماعی آتنا به خانه امن انتقال داده می‌شوند.

مراجعین صبح‌ها برای کار و مهارت آموزی (خیاطی، آشپزی، آرایشگری و...) و یا انجام امور اداری و حقوقی خود به خانه آتنا مراجعه می‌کنند. و عصرها به سرپناه موقت خود در خانه امن بازمی‌گردند. نظارت بر خانه امن با حضور مربیان متخصص انجام می‌شود.


چه خدماتی به مراجعان ارائه می شود:

همۀ نیازهای مراجعین در مدت اقامت تامین می‌شود. این نیازها شامل تامین خوراک و پوشاک، پزشکی، روان پزشکی، مهارت آموزی، اشتغال، امور آموزشی، حقوقی و زوج درمانی، اوقات فراغت و نگهداری از کودکان است.


تعداد پذیرش

در یک سال گذشته 28 مادر و کودک در خانه امن پذیرش شده‌اند.


برای ادامه این راه و توسعه خدمات خانه امن نیازمند همیاری شما هستیم. این راه را با هم ادامه دهیم، به جمع حامیان آتنا بپیوندید...

دیگر پروژه های آتنا

اگر نظری دارید همینجا بنویسید 0 نظر