تاریخچه و نحوه تاسیس

تاریخچه و نحوه تاسیس

آغاز سفر :

اعضای اصلی موسسه از سال 1385 تا سال 1389 با شناسایی، حمایت و آموزش خانواده های محروم و آسیب پذیر در منطقه خاکسفید به صورت غیررسمی فعالیت می کردند، در سال 1389 با اخذ مجوز از سازمان ملی جوانان در قالب موسسه خیریه «سلام رحمان» این فعالیت­ ها رسمیت یافتند.در طول 8 سال فعالیت، 150 خانواده از نقاط مختلف استان تهران از اسلام آباد، نازی آباد و یافت آباد تا شهریار و ورامین و خاکسفید تحت پوشش موسسه قرار گرفتند. که به شکل­ های مختلف از طریق معرفی مدارس، دانشجویان، داروخانه ها، بیمارستان ها و خودمعرف شناسایی و تحت پوشش کمک ­های مددکاری، پزشکی، مشاوره، روان شناسی، مالی، اشتغال، مسکن و به ویژه آموزشی قرار گرفتند. اکثریت خانواده­ های تحت پوشش را زنان سرپرست خانوار تشکیل می­ دادند و خانواده هایی که به نحوی با معضل اعتیاد درگیر بودند.

هدف اصلی و اولیه این مجموعه دانشجویی، ارائه خدمات آموزشی و تحصیلی به فرزندان این خانواده ها به نحوی که آنان بتوانند پایان چرخۀ معیوب معضلات اجتماعی باشند، بود. اما با توجه به زنجیره­ ای بودن معضلات اجتماعی نمی­توان در کار با خانواده ­ها، به بخشی از مشکل پرداخته و سایر زنجیره ­های یک چرخه را فراموش کرد. بنابراین در عمل، کانون سلام رحمان در تمامی جنبه­ ها، مشکلات خانواده­ ها را تحت پوشش قرار داد. از سال 85 تا 90 افراد کانون با مراجعه به منازل خانواده ­ها به بررسی و رسیدگی به مشکلات آنان پرداخته و هر هفته در روزهای جمعه با گرد هم آوردن فرزندان خانواده ­ها در دو گروه دختران و پسران در پارک، مسجد و یا منزل یکی از آنان به تدریس، مشاوره تحصیلی و مشاوره گروهی پرداخته و از طریق ارتباط مستمر با آنان در ضمن فرآیند مصاحبه، مشاهده، مطالعه و کشف، بسیاری از مشکلات آنان را تشخیص داده و با ارجاع به متخصصین امر به ویژه روان پزشکان، روان شناسان و مددکاران مجرب و حرفه ­ای در جهت حل مشکلات اقدام می ­نمودند تا اینکه در اسفند 1390 موفق شدند با جمع آوری کمک ­های مردمی مکان کوچکی را در منطقه جهت انجام فعالیت­ های خود رهن و اجاره نمایند. همین مکان کوچک باعث ایجاد تغییرات بسیار مثبتی در فعالیت مجموعه شد از جمله انسجام و نظم بیشتر کارها،رفع محدودیت ­های زمانی و مکانی برای برگزاری برنامه­ های مختلف آموزشی و فرهنگی، رفع خطرات ناشی از ورود و اقامت داوطلبان در منازل خانواده ها، جذب بیشتر نیروها برای انجام فعالیت­ های داوطلبانه و امکان گسترش کار و افزایش افراد تحت پوشش.

از جمله فعالیت­ های موسسه سلام رحمان می­ توان به موارد زیر اشاره نمود: فعالیت های مددکاری،مصاحبه و مشاوره تا برگزاری کلاس­ های درس، مشاوره تحصیلی، برنامه ­های مشاوره و بحث گروهی، کلاس­ های فلسفه برای کودکان، آموزش ­های پیشگیری از معضلات اجتماعی از اعتیاد تا آموزش های تنظیم خانواده و پیشگیری از بارداری برای مادران،کتابخانه، آموزش کامپیوتر، نمایش فیلم،کارگاه های روان شناسی، راه اندازی کارگاه خیاطی در جهت استقلال و خودکفایی خانواده ها و ...

تجربه‏‌های سفر :

تجربه 7 سال فعالیت مجموعۀ دانشجویی ما در محلات حاشیه نشین و آسیب خیز شهر تهران از سال 1385 تا 1392 این رهاورد را داشت که تنها کار تخصصی و علمی با گروه هدف مشخص و با منابع معین می تواند نتیجه بخش باشد. بنابراین با توجه به افزایش تجربه موسسان و اعضا ، موسسه سلام رحمان، با تعیین گروه هدف مشخص، فعالیت خود را برای اخذ مجوز از سازمان بهزیستی متمرکز نمود. در همین راستا با جذب نیروهای متخصص رشته ­های روان شناسی و مددکاری اجتماعی جهت انجام فعالیت­ های علمی و تخصصی، در نهایت موسسه «ارتقای کیفیت زندگی زنان آتنا» تاسیس شد تا تمامی همت خود را معطوف به پژوهش، برنامه ریزی و اقدام در جهت توانمندسازی زنان و دختران نماید.

اگر نظری دارید همینجا بنویسید 0 نظر