«بانک ملی سلول های بنیادی»

«بانک ملی سلول های بنیادی»

مسئله:

پیوند سلول های بنیادی خون ساز آخرین راه حل درمان بسیاری از بیماری های خونی است. در ایران به دلیل نبود بانک جامع سلول های بنیادی، هر ساله هزینۀ گزافی صرف آزمایشات سلول های بنیادی برای یافتن نمونه های منطبق در خارج از کشور می شود. هزینه هایی که خارج از توان بسیاری از خانواده هاست، و این تازه آغاز دشواری های بیماران و خانواده های آن هاست. نبود اقامتگاه برای خانواده بیماران که برای پیوند به تهران مراجعه می کنند، هزینه گزاف انتقال سلول های بنیادی در صورت یافتن نمونه مشابه و شرایط دشوار پس از پیوند از جمله مشکلات خانواده های درگیر است.

چرا تهیه بانک اطلاعاتی اهمیت دارد؟

30 درصد از بيمارانی كه نيازمند دريافت سلول های بنيادی خون ساز به عنوان آخرين چاره درمانی هستند، شانس پيدا كردن اهداكننده مناسب را در بين خويشاوندان (خواهر و برادران و سپس ساير اعضاء خانواده مثل دايی ها، عمه ها، عموها، خاله ها و فرزندان آنها دارند)، اما حدود 70 درصد از بيمارانی كه جهت ارائه حيات وابسته به دريافت سلول های بنيادی خون ساز هستند در بين خويشاوندان خود اهداكننده مناسبی پيدا نمی كنند.

امروزه به دلايل مختلفی والدين تمايل كمتری به داشتن فرزندان بيشتر دارند، همين امر شانس پيداكردن اهداكننده خويشاوند را محدود می سازد. از سوی ديگر شانس پيدا شدن دو نفر شبيه از نظر اين آنتی ژن ها در بين افراد يك قوم يا يك نژاد بيشتر است كه اين امر موفقيت پيوند را بيشتر می كند. لذا نياز است در هر كشوری مراكزی وجود داشته باشند تا بيماران نيازمندی كه در بين خويشاوندان خود اهداكننده مناسب پيدا نكرده اند، به اين مراكز مراجعه نمايند.

چشم انداز:

یکپارچه سازی داده های بانک های فعلی و ایجاد بانک فراگیر ملی

اقدامات انجام شده:

  1. گسترش فرهنگ سازی عضویت در بانک های اهدای سلول های بنیادی
  2. برگزاری رویدادهای گروهی برای عضویت در بانک ها
  3. رایزنی با نهادهای درگیر در جهت ایجاد بانک ملی

نهادهای درگیر:

  • وزارت بهداشت
  • سازمان انتقال خون ایران
  • ستاد ساماندهی سلول های بنیادی نهاد ریاست جمهوری
  • سمن ها

اگر نظری دارید همینجا بنویسید 0 نظر