«خشونت علیه زنان»

«خشونت علیه زنان»

۱-بر اساس آمارهای رسمی برآورد می‌شود که 35  % زنان در سرتاسر جهان، نوعی از خشونت فیزیکی و یا جنسی را تجربه کرده اند. این در حالی است که با احتساب تحقیقات محلی و کوچک، می‌توان گفت حدود ۷۰  % زنان در طول زندگی خود درگیر نوعی از خشونت از طرف شریک زندگی خود می‌شوند.

۲- احتمال بروز افسردگی و سقط جنین در زنانی که تحت سوءاستفاده‌ی جنسی و یا فیزیکی از طرف شریک زندگی خود قرار می‌گیرند، دو برابر دیگران است. هم چنین احتمال ابتلا به اچ‌آی‌وی در این زنان یک و نیم برابر بقیه است.

3- بررسی های مرکز پزشکی قانونی در سال 1381 در ایران نشان می دهد که بیش از نیم میلیون نفر از زنان مراجعه کننده به این مرکز در طول دو سال و نیم پیش از مراجعه، قربانی خشونت خانوادگی بوده اند. بر اساس یک پیمایش ملی که در هشتاد و دو مکز استان کشور در سال 1383 انجام شد، 66  % زنان ایرانی، از ابتدای زندگی مشترکشان حداقل یک بار مورد خشونت قرار گرفته اند.

4- طبق یک گزارش در ایران، 65  % از کودکان آزاردیده دختر هستند که 44  % آن ها توسط پدر مورد آزار قرار گرفته اند. هم چنین حدود 70  % آزارهای جنسی به ثبت رسیده در سال 1386 به آزار جنسی دختران اختصاص داشت که تنها 25  % آن ها توسط دیگر افراد جامعه و عوامل خارجی تحت خشونت قرار گرفته بودند.

5- در سال ۲۰۱۲، نیمی از زنانی که به دلیل قتل عمد کشته شده بودند، توسط شریک زندگی خود به قتل رسیدند. این در حالی است که این آمار برای مردان تنها ۶ % است.

6- بر اساس تحقیقی در هند در سال ۲۰۱۲، ۹۲  % زنان در طول زندگی خود نوعی از خشونت جنسی را در مکان‌های عمومی و ۸۲  % خشونت‌های کلامی جنسی را تجریه کرده‌اند.

7- امروزه، ۷۰۰ میلیون نفر از زنان در جهان، در سنین کودکی (زیر ۱۸ سال) ازدواج کرده‌اند. بیش از یک سوم این زنان، در سنین زیر ۱۵ سال ازدواج کرده‌اند.

8- حداقل ۱۲۰ میلیون زن و دختر در جهان، حداقل یک بار در زندگی خود مورد تجاوز جنسی و یا اعمال جنسی همراه با اجبار و زور قرار گرفته‌اند. متاسفانه اکثر این تجاوزات توسط همسر و یا شریک جنسی قبلی صورت گرفته است.

9- بیش از نیمی از قربانیان قاچاق انسان، زنان بالغ هستند. این امار با احتساب قاچاق دختران به ۷۰  % می‌رسد. بر اساس آمار ثبت شده، دو سوم کودکان قاچاق شده دختر هستند.

10- با توجه به اطلاعات موجود، کمتر از ۴۰  % از زنان قربانی خشونت از دیگران درخواست کمک می‌کنند. این کمک‌ها غالبا از خانواده و دوستان دریافت می‌شوند و عده‌ی بسیار کمی از کمک‌های پلیس و سازمان‌های بهداشتی استفاده می‌کنند و تنها حدود 10  % از این زنان، برای پیگیری قانونی به پلیس مراجعه می‌کنند.

11- بر اساس آمار در اتحادیه اروپا، ۳۴  % از زنانی که درگیر مشکلات سلامتی و یا معلولیت‌های جسمی هستند، قربانی خشونت خانگی می‌شوند. این در حالی است که این آمار برای دیگر زنان، حدود ۱۹  % است.


منبع: http://www.unwomen.org/en/what-we-do/ending-violence-against-women/facts-and-figures

اگر نظری دارید همینجا بنویسید 0 نظر